16/07/2023 | Rafał Orzech
Na rynku są powszechnie dostępne tzw. repeatory GSM (z ang. repeater – urządzenie do wzmocnienia automatycznie przesyłanego sygnału, tutaj GSM). O ile zakup urządzenia jest zupełnie legalny, o tyle samodzielna instalacja stanowi złamanie przepisów prawa telekomunikacyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1648) doprecyzowanego w rozporządzeniu z dnia 9 lutego 2022 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 567)
Wzmacniacz sygnału GPS służy do poprawy jakości połączeń telefonicznych w danym obszarze. Oddziaływanie na system telekomunikacyjny zainstalowanego urządzenia jest jednak znaczące. Urządzenie tego typu potrafi zakłócić pracę telefonów w zasięgu 10 km (niektórzy uważają, że to nawet 20 km).
Tym samym wzmocnienie sygnału dokonuje się kosztem innego użytkownika. Taka sytuacja wydaję się niezwykle niebezpieczna. Osoby mieszkające w pobliżu nie będą mogły się nigdzie dodzwonić. Sytuacja ta stwarza ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zwłaszcza w przypadku konieczności wezwania np. karetki pogotowia.
Art 144 ust. 2 prawa telekomunikacyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1648) stanowi, że legalne jest używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. Wzmacniacz sygnału GPS jest jednak urządzeniem nadawczo – odbiorczym, posiadającym interfejs umożliwiający połączenie, współpracę i wymianę informacji drogą radiową między stacja bazową , a telekomunikacyjnym urządzeniem końcowym pracującym w ruchomej lub stacjonarnej publicznej sieci telekomunikacyjnej (par.3 ust. 1 pkt. 3, Dz. U. z 2022 r. poz. 567).
Ten sam paragraf w pkt 3 lit. a i b, precyzuje, że podmiotami uprawnionymi do stosowania w/w urządzeń są przedsiębiorstwa telekomunikacyjne posiadające ogólnopolską rezerwacje częstotliwości oraz inny przedsiębiorca, ale tylko na podstawie umowy z certyfikowanym operatorem telekomunikacyjnym.
Złamanie prawa i instalacja bez wymaganych umów i pozwoleń wzmacniacza GPS jest zagrożona karą grzywną do 1000 zł , a w przypadku uporczywego używania urządzenia również karą ograniczenia lub pozbawienie wolności do lat 2. Ponadto Sąd może orzec przepadek sprzętu. (w art. 208 ust 1-4, Dz.U.2022.1648). Orzekanie o wysokości kary następuje na podstawie przepisów kodeksy postępowania w sprawach o wykroczenie.