Płać tanio za dystrybucję energii w klastrze energii

21.05.2023 | Rafał Orzech

Opłaty dystrybucyjne spędzają sen z powiek zarówno członków gospodarstw domowych, ale również pracowników samorządowych, czy też przedsiębiorców. Opłaty te wynikają ze stale rosnących kosztów utrzymania, remontów, a w ostatnimi czasie w szczególności z nakładów inwestycyjnych, mających na celu modernizację sieci dystrybucyjnej. Największy średni wzrost stawek dystrybucyjnych w roku 2023 zanotowały firmy ENEA i PGE, odpowiedni: 48.1% oraz 48%.
Ciekawym sposobem na obniżenie kosztów dystrybucji energii jest uczestnictwo w tzw. klastrze energii. Zgodnie z definicja wynikająca z art. 2 pkt 15a ustawy OZE klaster energii to cywilnoprawne porozumienie w skład, którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki oraz instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego. Zadaniem klastrów jest przyczynienie się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego lokalnym społecznościom, jak również efektywnego wykorzystania miejscowej energetyki prosumenckiej. Bonusem dla podmiotów uczestniczących w klastrze są zwolnieni z takich opłat jak:
– opłaty OZE
-opłata kogeneracyjna
– akcyza
– opłaty za tzw. kolory energii
Ponadto, im większy poziom autokonsumpcji energii wytworzonej wewnątrz klastra, tym wyższy rabat na usługi dystrybucyjne. Wynosi on maksymalnie 25 % wartości stawek na fakturze od lokalnego OSD.
Niższe koszty dystrybucji energii w klastrze są możliwe przy łącznym spełnieniu następujących warunków:
– moc zainstalowanych instalacji wytwórczych w klastrze nie przekracza 100 MWh
– instalacje umożliwiają pokrycie min. 40 % rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną podmiotów zrzeszonych
– 30% wytwarzanej energii pochodzi ze źródeł bezemisyjnych (OZE)
– w klastrze zainstalowano magazyny energii pozwalające na zmagazynować przynajmniej 2% mocy zainstalowanej instalacji wytwórczych.
Transformacja energetyczna Polski oraz duża świadomość obywateli pozwala wierzyć, że w stosunkowo szybkim czasie nasze rachunki za energię będą niższe, a Polska stanie się krajem promującym nowoczesne i przyjazne środowisku technologie.

Scroll to Top